Alfabety Akwarelove’ych Historii – skuteczne metody nauki
Alfabet zgodnie z definicją Wikipedii to najpopularniejszy na świecie system zapisywania mowy. Genezą jest pismo greckie nazywane alfabetem, stąd jego oryginalna nazwa. Dla każdego rodzica bardzo ważne jest to, aby jego pociecha możliwie szybko się go nauczyła, a jak wiemy, dużą konkurencją dla nauki w dziecięcym wieku są wszechobecne zabawki. Dlatego bardzo ważne jest to, aby połączyć obie rzeczy razem, choć to nigdy nie jest takie proste. Niemniej staramy się łączyć naukę i zabawę. W akwarelowych historiach postanowiliśmy, użyć sprawdzonej metody nauki przez zainteresowanie ważnymi dla dziecka przedmiotami. Jest to pewna forma mnemotechniki, ułatwiającej zapamiętywanie liter. Każdej literce alfabetu towarzyszy obrazek z interesującym przedmiotem, zwierzątkiem lub zabawką, której nazwa rozpoczyna się na literkę której się uczymy.
Jakie są alfabety Akwarelove’ych Historii?
Ponieważ dzieci mają bardzo rożne preferencje i zainteresowania, przygotowaliśmy ich rożne wersje – alfabety Akwarelove’ych Historii. Jednym z nich jest alfabet dla dziewczynki, z przepięknymi bajkowymi rysunkami. Każda mała księżniczka na pewno chciała by mieć taki skarb na ścianie w swoim królestwie. Dla małych miłośników kwiatów i roślin, przygotowaliśmy alfabet botaniczny. Każda literka to nowa roślinka w pokoju dziecka. Nie zastąpi na pewno żywych kwiatów, ale ma pewną niepowtarzalną zaletę – jest niesamowicie szczegółowy i na formacie plakatu zawiera niesamowitą ilość roślin. Dla miłośników zwierząt oraz tych uczących się języka angielskiego, przygotowaliśmy alfabet ze zwierzętami w wersji angielskiej – Animal Alphabet.
Po co ten Alfabet?
No tak, ale po co w ogóle kupować plakat z alfabetem. Przecież, można coś znaleźć w internecie i wydrukować. A może nawet lepiej zainstalować jakaś aplikacje z alfabetem. Pewnie już ktoś o tym pomyślał i na pewno coś takiego jest już dostępne. Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, a może nawet nie istnieje tylko jedna i ta właściwa. Posłużę się tutaj pewną analogią i opinią kogoś bardzo doświadczonego w zakresie poznawania i odkrywania otaczającego nas świata oraz naszych potrzeb poznawczych.
Nauka i plakat okiem architekta
Wybitny fiński architekt Juhani Pallasmaa, w swojej książce “Oczy skóry” zwraca uwagę na ważny aspekt kształcenia studentów architektury. Mianowicie, zachęca ich, aby przez pierwsze 2 lata swoich studiów nie korzystali z architektonicznych narzędzi komputerowych. Mimo, że według niego znajomość ich jest ogólnie bardzo ważna w cyklu kształcenia. Proces tworzenia i nauki architektury powinien odbywać się przy pomocy technik tradycyjnych, ponieważ tylko w taki sposób jest możliwe dogłębne poznanie tematu, praktykowanie oraz to co najważniejsze, rozwój wyobraźni. Jest to bardzo podobna analogia to wszelkiej nauki, w tym tak podstawowej jak nauka liter poprzez alfabet. Plakat pozawala na powolną i bezstresową naukę. Podziwianie i obserwację przeróżnych przedmiotów, zabawek, postaci czy zwierzątek przedstawionych wraz z literkami. Bez stresu i niepotrzebnego zmęczenia zmysłów dziecka przez otaczające go bodźce wszelkich elektronicznych urządzeń. Twoje dziecko na pewno z nich jeszcze nie raz skorzysta, Płakat nie psuje wzroku, nie krzyczy, nie stresuje, lecz uczy poprzez zainteresowanie i ciekawość. Ale finalną decyzję, pozostawiamy Tobie.